Halloween to święto obchodzone w wielu krajach w wieczór 31 października.

Najbardziej hucznie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, gdzie dzieci przebrane w kostiumy (duchów, czarownic, wilkołaków, wampirów itd.) chodzą po domach z zawołaniem ,,cukierek, albo psikus”. Jeżeli nie dostaną cukierków to mogą spłatać danemu mieszkańcowi psikusa (dlatego w tamtych krajach, jeśli nie chce się mieć domu w papierze toaletowym, trzeba kupić worek słodyczy).

Halloween w Polsce pojawiło się dopiero w latach 90. Głównym symbolem tego święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami.

 

Nawet jeśli nie chcesz obchodzić Halloween, to jest ono świetnym pretekstem do zorganizowania imprezy lub nocowania, podczas której pooglądacie filmy, pogadacie i zagracie w różne gry. 😉

Jeżeli chcecie bardziej wczuć się w klimat to zorganizujcie ekstra imprezę halloweenową.

Zrób listę gości. Przygotuj ozdobne zaproszenia, pełne halloweenowych symboli. Wpuszczone zostaną tylko osoby ubrane na czarno, biało, fioletowo, czerwono. Można dodać akcent sinoniebieski lub zgniłozielony. Mile widziane będą łańcuchy, koronki, kły, peleryny, upiorne rekwizyty…

Przygotuj listę najstraszniejszych przebojów.

Postaraj się o nastrojowe dekoracje: papierowe nietoperze, świece, dynie (z otworami na oczy, nos, usta i na wstawienie świecy), sztuczne pajęczyny i pająki, czarno – białe balony.

halloween5
Halloweenowe atrakcje:
 • Kto potrafi wydać z siebie najstraszliwsze dźwięki? Można je nagrywać. Będzie bardzo śmiesznie!

 • Kto potrafi opowiedzieć mrożącą krew w żyłach historię? Najlepiej jeśli użyje słów, które mu podpowiecie (coś trudnego np. marchewka, kot, pluszowy miś, hulajnoga itd.).

 • Może oglądniecie jakiś horror lub film grozy… ???
 • Konkurs na najlepszy strój jest obowiązkowy… Nagroda? Sesja zdjęciowa, pudełko czekoladek albo tytuł potwora roku?
 • Chwytanie jabłek zębami to najpopularniejsza zabawa na Halloween. Polega ona na tym, że zawodnik musi (bez pomocy rąk) zjeść całe jabłko wiszące na sznurku.

 • Może odegracie kilka strasznych scen i stworzycie scenariusz godny Oscara?

 • HIT!!! (tą grę wymyśliły moje koleżanki rok temu na imprezę Halloween! Jest SUPER FAJNA i wszyscy uczestnicy dali się  ostro wkręcić.. :3) HA ha ha …

halloween 2

Jak przywołać duchy 4 żywiołów…

czyli jak fajnie wkręcić imprezowiczów!

Potrzebne:

 1. Grupa rządnych przygód przyjaciół – nie mniej niż 3 osoby plus prowadzący!
 • głęboka, nieprzeźroczysta miska,
 • woda,
 • ciemne farby plakatowe, czarne akwarele lub sadza (tylko, żeby była sucha),
 • karton lub ciemna serweta (możesz go ozdobić),
 • marker,
 • świeczka,
 • zapalniczka,
 • wspaniały humor i pełen luz prowadzącego

Przygotowanie:

 1. Do przygotowanej miski nalej odrobinę wody. Miska musi mieć ciemny kolor, może być z białego szkła, ale nie przeźroczysta!

 2. Z zewnątrz (boki) malujemy ją czarną farbą plakatową, sadzą lub tak samo brudzącą substancją (tę czynność wykonaj np. 30 minut wcześniej, tak, aby powierzchnia była sucha).

 3. Na kartonie i  serwecie papierowej (możesz ozdobić go za pomocą markera różnymi symbolami) postaw miskę.
 4. Na powierzchni wody umieść świeczkę (albo podgrzewacz do potraw), którą później zapalisz, kiedy przyjdą goście.

Na imprezie:

W pokoju musi panować prawie całkowity mrok … kiedy zaczną wszyscy wchodzić!  Jako gospodarz zostajesz mistrzem ceremonii.

Wszyscy goście muszą usiąść w kręgu np. na dywanie. Nie powinni widzieć twarzy osoby siedzącej obok… Na środku stawiasz karton okryty serwetą.  Stawiasz przygotowaną wcześniej  miskę na kartonie (tylko nikt nie może zobaczyć, że jest pomalowana). Siadasz w kręgu i mówisz coś w tym rodzaju, możesz dodać coś od siebie, bo to tyko zarys wypowiedzi:

,,Tego wieczoru będziemy przywoływać duchy 4 żywiołów.

 1. Najpierw przywołamy ducha ognia, dlatego każdy, po kolei musi delikatnie przesunąć rękami nad płomieniem świeczki.
 2. Teraz przywołamy ducha wody, z tego powodu, niech każdy, po kolei zamoczy palce w misce z wodą, tylko ich o nic nie wycierajcie dla dobrej łączności muszą pozostać jeszcze jakiś czas mokre…
 3. Dla przywołania ducha ziemi niech każdy, po kolei weźmie miskę w obie mokre  dłonie i potrze ją  kilka razy,  ale jej nie podnosi! Po wszystkim dłońmi przetrzeć swoje twarze! Najlepiej kilka razy!
 4. Ostatni jest duch powietrza… złapcie się za dłonie i  zacznijcie wszyscy dmuchać (nie zbliżając się do miski!!!), aby zgasić płomień świeczki.
 5. Teraz, aby się oczyścić i przygotować do przyjścia DUCHÓW  dotknijcie ponownie  rękami całą twarz. Kiedy wszyscy to zrobią powiedz: ,,Dobra… Dobra… dobra… to całe przywoływanie duchów nie udało się bo …  (tu wymyślcie jakiś własny argument!) …” np.  jedna z osób się śmiała ! (częste)
 6. ,,Dlatego  jeśli chcecie zobaczyć prawdziwe upory to popatrzcie na siebie i zapalasz światło… :3”

Wyjaśnienie: wszyscy będą mieli brudne twarze od czarnej farby, gdyż farba plakatowa w kontakcie z wodą pozostała na ich rękach… i w końcu na ich twarzach – EFEKT MUROWANY!

Pamiętaj!!! Tylko (jako mistrz ceremonii) nie wykonuj wszystkich czynności, bo również zostaniesz ubrudzony!

Oczywiście nikogo nie zmuszam do obchodzenia Halloween, ponieważ opinie ludzi na temat tego święta są odmienne. Sama nie obchodzę Halloween, ale uważam, że jest ono fajnym pretekstem do spotkania się z przyjaciółmi lub zorganizowania imprezy. 😀

Mam nadzieję, że spodobały się Wam moje pomysły.