11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 11 listopada obchodzimy szczególnie ważne święto państwowe – Narodowy Dzień Niepodległości (to już 97 rocznica), które upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się wiele imprez z tym związanych. Będzie m.in. defilada historyczna, XXVII Bieg Niepodległości i Marsz Niepodległości. Ten dzień jest wolny od szkoły i pracy, dlatego spędźcie czas z rodziną na wspólnym świętowaniu. 🙂

Defilada historyczna

11 listopada w południe odbędą się tradycyjne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Po ich zakończeniu z placu Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna. Ulicami stolicy przemaszeruje 414 rekonstruktorów w mundurach z czasów różnych powstań i wojen.

Jak informuje stołeczny Ratusz, organizator defilady, jej uczestnicy będą mieli na sobie m.in. mundury powstańców listopadowych, Polskiej Organizacji Wojskowej z 1918 roku, armii ochotniczej z 1920 r., szwadronu kolarzy, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, powstańców warszawskich, Wileńskiej Brygady AK, oddziału Dywersja i Sabotażu Kobiet.

Z kolei o godz. 14 rozpocznie się Marsz Niepodległości, organizowany przez środowiska narodowościowe, w tym m.in. Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny, pod patronatem Związku Żołnierzy NSZ. W tym roku manifestacja będzie przebiegała pod hasłem “Polska dla Polaków – Polacy dla Polski!”

Ostatnio stały się modne ubrania patriotyczne (jest to połączenie wysokiej jakości materiałów z motywami narodowymi np. koszulka z Orłem Armii Krajowej).

 

,,Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. 11 listopada – pamiętamy!!!

– Józef Piłsudski

Spośród słów używanych nieczęsto,tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

Marcin Wolski

Źródła; www.psmn_.pl.

Źródło zdjęcia: https://pistolet95.flog.pl/180 – zdjęcie jest autorstwa Piotra Piaseckiego

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości; Nastogadka.eu